Kalibracja alkomatu CA2010
Istnieją dwie możliwości dostarczenia do naszego serwisu:
1) Osobiste dostarczenie lub wysyłka na adres serwisu alkomatu:
Produkt należy odesłać na adres naszego serwisu:
Amii Sp. z o. o. "Alkomaty Serwis"
ul. Grabińska 23
92-780 Łódź
tel. 42 648 48 48
Zwrot następuje poprzez odbiór osobisty, wysyłką kurierem DPD lub InPost.
2) Skorzystanie z oferty inPost + - transport w obie strony paczkomatami inPost.
Klient otrzymuje drogą mailową list przewozowy do wybranego przez siebie paczkomatu inPost, pakuje alkomat i wysyła na naszym liście alkomat. Tester trzeźwości wraca w ten sam sposób.
W cenę usługi nie jest wliczona wymiana sensora - jeśli tak potrzeba zachodzi. W takim przypadku informujemy klienta.
Po zakończeniu do każdej wykonanej usługi dołączamy Świadectwo Kalibracji.
Czym właściwie jest kalibracja testera trzeźwości?? Na czym polegają związane z nią czynności serwisowe??
Kalibracja testera trzeźwości - najprościej ujmując jest to czynność regulacji alkomatu przy użyciu specjalnych kalibratorów oraz w tym celu przygotowanych cieczy wzorcujących. W zależności od modelu alkomatu wejście w tryb serwisowy może być różne. Często są to specjalnie zaprojektowane piny, innym razem producent umożliwia włączenie takiego trybu za pomocą specjalnego hasła lub kombinacji naciskanych klawiszy. Podczas kalibracji tester podłączany jest pod kalibratory wtłaczające z odpowiednim ciśnieniem powietrze (powietrze posiada różne stężenia alkoholu). Warto wspomnieć, że zależnie od modelu i producenta, cieczą wzorcowa może mieć odpowiednio wartość 0,3‰ , 0,5‰ lub 1,00‰ . Wymagane jest by w ciecze wzorcujące były podgrzane przez kalibratory do odpowiedniej temperatury wynoszącej ok. 34˚ C oraz w pomieszczeniu była odpowiednia temperatura oraz wilgotność. Urządzenie uważa się za skalibrowane, gdy odchylenia nie przekraczają na cieczy 0,3‰ - +/- 0,05‰.
W związku z dążeniem do jak najlepszego wykonania usługi alkomaty są testowane w naszym serwisie minimum dwa dni robocze po wykonanej kalibracji. Pomaga to ocenić serwisowi, czy czujnik pomiaru alkoholu utrzymuje wyniki, tym samym czy nie wymaga ponownej kalibracji lub wymiany. Po wykonanej kalibracji zgodnie z procedurą wydawany jest certyfikat kalibracji, a alkomat wydany klientowi.
Niekiedy ze względu na użytkowanie czujniki wymagają oczyszczenia lub w skrajnych przypadkach, gdy nie ma możliwości ich skalibrowania powinny być wymienione na nowe. Najczęściej występującą przyczyną uszkodzeń czujników jest sytuacja, gdy osoba użytkująca alkomat wdmucha próbkę powietrza chwilę po spożyciu. Duża dawka alkoholu, która trafia na czujnik może spowodować jego rozregulowanie lub nawet trwałe uszkodzenie. Drugą możliwością uszkodzenia czujnika jest długie korzystanie z testera bez dokonywania zalecanych przeglądów i kalibracji lub nawet wieloletnie nieużytkowanie. Generalnie trzeba pamiętać o zasadzie, że alkomat podobnie jak każde urządzenie miernicze powinno być od czasu do czasu użyte. Swoim klientom zalecamy, żeby niezależnie od potrzeby raz na trzy tygodnie starali się włączyć tester trzeźwości oraz wykonali jeden do dwóch pomiarów.
Częstotliwość kalibracji testerów zależna jest od wielu czynników. Najwięcej zależy od typu alkomatu oraz zastosowanego w nim czujnika. Czujniki dzielą się na elektrochemiczne stosowane w bardziej wytrzymałych urządzeniach podręcznych, przesiewowych, czy dowodowych oraz półprzewodnikowe stosowane już wyłącznie w starszych urządzeniach lub tych z najniższej półki. Czujniki elektrochemiczne dla wiarygodnego wyniku powinny być kalibrowane od sześciu do dwunastu miesięcy natomiast półprzewodnikowe powinny odwiedzać serwis maksymalnie co pół roku. Kolejnymi czynnikami mającymi wpływ na wymagalność kalibracji są intensywność oraz sposób wykorzystania, jak i miejsce przechowywanie. Alkomaty podobnie jak inne wrażliwe urządzenia elektroniczne są wrażliwe na temperaturę i nie powinny być przechowywane w niższej temperaturze niż 0˚ C stopni lub wyższej niż 40˚ C